V dnešnej dobe sa už malé deti v škôlke učia základy angličtiny, či nemčiny formou hry. Deti vstrebávajú nové vedomosti závratnou rýchlosťou a táto výučba im dáva skvelý základ do budúcnosti. Naše znalosti cudzích jazykov však závisia aj od schopnosti sa ich naučiť. Je pravda, že existujú ľudia, ktorí sa jazyk nikdy nenaučia. Skúšajú všetko možné, vrážajú neskutočné peniaze do kurzov, vycestujú na zahraničný pobyt. Iste takých vo svojom okolí poznáte. Skrátka im chýba talent, či bunky pre jazyk. No takýchto ľudí je málo. Väčšia z nás sa môže cudzie jazyky naučiť, ak dodrží isté pravidlá.
Základom, tak ako pri ostatných činnostiach, je sila motivácie. Čím je silnejšia, tým rýchlejšie sa jazyk naučíte. Napríklad túžite ísť pracovať do Talianska, bez základom taliančiny sa vám to iste nepodarí a preto máte silnú motiváciu sa jazyk naučiť.
Ak máte obľúbenú knihu, skúste ju čítať v jazyku, ktorý sa túžite naučiť. Viete si tak veľa slovíčok domyslieť a stačí vám naozaj základ na pochopenie textu. Skvelou pomôckou sú zrkadlové preklady kníh, na jednej strane máte text v cudzom jazyku a na druhej v slovenčine. Dnes je na trhu veľké množstvo takýchto kníh v rôznych jazykových úrovniach. To isté platí aj pri pozeraní obľúbeného filmu. Celkovo filmy sú skvelým tipom ako sa jazyk naučiť, pozerajte ich napríklad v angličtine s titulkami a ak vás zaujme slovný zvrat, alebo nejaké slovíčko, film stopnite a zapíšte si ho.
Neskúšajte sa naučiť viacej jazykov naraz, všetky vedomosti sa vám začnú zlievať a vy veľmi rýchlo stratíte chuť sa učiť. Na začiatku sa učte len výslovnosť, neskôr počúvajte a potom čítajte nahlas. Ak ste milovníkmi hudby, počúvajte texty pesničiek a skúste si ich preložiť. Skvelé sú aj audioknihy, alebo krátke videá na internete, ktoré vtipnou formou vedia vysvetliť aj gramatiku.
Rozprávajte. Ideálne je, ak máte vo svojom okolí cudzinca a môžete s ním preberať rôzne témy. Ak takého človeka nepoznáte, spojte sa s rôznymi skupinami na internete a komunikujte s nimi. Nebojte sa, že niečo poviete zle, dôležité je sa dorozumieť a nebáť sa rozprávať.
V tejto digitálnej dobe je dobré mať všetky elektronické zariadenia nastavené v jazyku, ktorý sa učíte – mobil, počítač, tablet. Nastavte si daný jazyk aj na sociálne siete. Uvidíte, že takouto zábavnou formou sa vám rýchlo dostane jazyk pod kožu.