Keď som si konečne kúpil svoj vysnívaná dom, prvotne som nad plotom ani nepremýšľal. Ploty sa mi nikdy nepáčili. Zdali sa mi také, stiesňujúce. Môj dom je posledný v dedine a zľava, sprava, zozadu ani spredu, nemám vlastne žiadnym susedov. Za mnou je les, pred domom pás poľa a potom cesta, pole je aj z pravej strany a zľava je starý cintorín, na ktorý nikto nechodí. Po istom čase som ale svoj názor zmenil. Uvedomil som si, že pohľady dedinčanov nemajú hraníc. Navyše som si chcel zaobstarať psa a bez plota to nešlo. Keďže sa mi však klasické ploty z betónu alebo tie z pletiva, vyslovene hnusili, hľadal som niečo, čo bude vyzerať inak a pekne.
Medzi ďalšiu klasiku patria napríklad ploty z dreva alebo také tie kovové klietky, do ktorých nasypete štrk, alebo poukladáte veľké kamene. Ani tieto alternatívy sa mi však nepozdávali.
Mozog som nechal pracovať na plné obrátky a nakoniec si postavil plot, s ktorým som nadmieru spokojný. Ak aj vy hľadáte alternatívu, ktorá navyše nestojí veľa, budem rád, ak sa mnou trochu inšpirujete.
Na svoj plot som využil spomínané kovové klietky. Keďže tie moje nemalo byť vidieť, zakúpil som si vyradené kúsky, ktoré som kúpil za polovicu. Namiesto kameňov alebo štrku, som použil obyčajnú zeminu. Tú som premiešal s burinou a iným rastlinným odpadom. Takto som totiž zabezpečil dostatok živín rastlinám, ktoré som mal, na plote, v pláne pestovať. Asi už chápete, že do klietok s hlinou som posadil rastliny. Dôležité je však to, aké rastliny. Takéto „projekty“ sa väčšinou realizujú so skalničkami a sukulentmi, ktoré nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť. Ja som ale časť plotu pretvoril na jedlú záhradu. Pestujem na ňom paradajky, papriky a inú zeleninu, ktorú na svojich záhradách pestujeme úplne bežne. Ďalšia časť plotu patrí kvetinám a samozrejme ani tie skalničky nechýbajú. Nebudem vám popisovať ako výborne to vyzerá a aké praktické a užitočné to je, pretože to, by ste museli vidieť na vlastné oči.