Stáva sa pomerne často, že nabíjačku k mobilu niekde zabudneme. Stratíme ju. Čo potom ?
Mobil bez nej funguje iba do určitého času. Musíme to teda rýchlo riešiť:
- Požičiame od brata
- Kúpime novú značkovú
- Kúpime od ruky
- Kúpime inú neznačkovú- lacnejšiu
Na čo dať ale pozor ?
Nevýhody nabíjania neznačkovými náhradnými nabíjačkami:
- nezrovnalosť s číslami na štítku,
- pomalšie nabíjanie,
- nezlučiteľnosť s našími zariadeniami
- krátkodobá výdrž.
- Zlá regulácia nabíjania
Regulátor je dôležitý detail, ktorý chráni telefón. Ide o malú sadu súčiastok- tranzistorov, ktoré sú zodpovedné za skutočnosť, že sa „smartphone“ celkom automaticky odpojí od nabíjania, keď dosiahne nabíjanie úroveň 100%. Okrem toho regulátor vyhodnocuje aj použité napätie a zabraňuje prehriatiu zariadenia.
Problémom vo všeobecnosti je, že lacné čínske napájacie adaptéry sú vyrobené z pochybných komponentov. Keď sa tranzistory opotrebujú, váš smartphone môže dostať silný prichádzajúci nabíjací prúd a skončiť svoj krátky život predčasne. A preto je potrebné skontrolovať vopred, akú kvalitu regulátora máme pri nabíjaní, inak to nebude fungovať.
Nebezpečenstvo požiaru a riziko zničenia smartphonu nie sú jedinými problémami. Údaje o stave nabíjania môže byť úplne iné ako skutočnosť.
Ak ste zvyknutí na nabíjanie telefónu nie z prenosného počítača, ale zo sieťovej zásuvky, je dôležité mať dobrý napájací adaptér (rovnakú elektrickú zásuvku na kábel). Pri výbere adaptéra od tzv. tretej strany sa zamerajte na nabíjačku aj z pohľadu napájacej elektrickej siete a tiež na hodnotu prúdu. Zvlášť dôležité je napájanie s ochranným kolíkom- tam veľký pozor na druh siete, pre ktorú je určený. Či je pre TN-S alebo TN-C. Našťastie nabíjačiek s ochranným kolíkom je minimum.
Vo všeobecnosti platí- šetrite pri nákupe- ale nie až tak, že prerobíte. Je lepšie kúpiť nabíjačku staršiu k telefónu presne vašej značky, ako nový nevhodný výrobok, ktorý odrovná a zlikviduje celý mobil!