Dolár sa voči euru v piatok zvýšil na takmer osemtýždňové maximum, keďže vlažné dáta európskeho PMI prispeli k širšiemu presvedčeniu trhu, že tvorcovia politík európskych centrálnych bánk budú v blízkej budúcnosti udržiavať uvoľnenú menovú politiku.
Podnikateľská aktivita v eurozóne zostala nevýrazná s indexom PMI, indexu kompozitných manažérov nákupu v EÚ zóne, ktorý sa považoval za dobrý ukazovateľ ekonomického zdravia, pričom v januári dosiahla 50,9, stredná predpoveď v prieskume však chýbala.
To nasledovalo po predchádzajúcom PMI z Nemecka, najväčšej európskej ekonomiky, ktorá ukázala, že súkromný sektor získal na sile.
„Tento krok čiastočne odzrkadľoval fázu širšieho oslabenia eura po zverejnení okmažitých dát EÚ zóny za január, ktoré ukazujú, že v zloženom nadpise je strata, na 50,9, napriek silnému nemeckému čítaniu,“ uviedol Jonathan Coughtrey, generálny riaditeľ spoločnosti Action Economics.
Dáta z prieskumu prichádzajú deň po tom, čo EÚ centrálna banka nerobila žiadnu zmenu politiky, pričom sa zaviazala, že bude naďalej nakupovať dlhopisy, a ak je to potrebné, zníži úrokové sadzby, kým inflácia v eurozóne nedosiahne svoj cieľ.
Piatkové dáta prispeli k očakávaniam, že zvyšovanie sadzieb je vylúčené po zvyšok roka, pričom analytici spoločnosti Nordea očakávajú zvýšenie o 10 bázických bodov až v druhom štvrťroku 2023.
Aj keď sa neočakáva zvýšenie úrokových sadzieb z amerického federálneho rezervného systému na zvyšok roka, očakáva sa, že jednotný úrokový rozdiel vo výške 160 bázických bodov plus úroková sadzba v referenčných úrokových mierach medzi eurozónou a Spojenými štátmi bude poháňať jednotný úrok.
Euro je nastavené na najhorší začiatok roka za päť rokov, zatiaľ tento mesiac kleslo o 1,5%a obchodovalo sa na najnižších úrovniach od 2. decembra.
DL vymazal zisky voči japonskému jenu, aby obchodoval o 0,15% po prepustení januárových služieb a výrobky PMI od firmy Markit ukázali, že americký výrobný sektor naďalej čelí tlaku.