Kompost je bohatstvom pre každého záhradkára či pestovateľa. Hmota, ktorá vzniká v kompostéri je ekologickým hnojivom pre rastliny. Popularitu získava práve kvôli trendu zerowaste a minimalizmu, ktorých základným kameňom je nezanechať po sebe žiadnu stopu, využiť všetko čo máme a to i viacnásobne. Pozrime sa teda spolu na to, ako ho založiť.
V prvom rade musíme vybrať jeho umiestnenie. Najčastejšie ho nájdeme v kúte záhrady pod stromami, kde nepôsobí vôbec rušivo. V tomto storočí už je možné kúpiť dizajnové (dokonca aj interiérové) kúsky, ktoré zapadnú. Nezabudnite však, že musí mať kontakt s pôdou a mal by byť natoľko priepustný, aby sa doň dostali užitočné živočíchy a vzduch. Zároveň by doň nemalo napršať.
A čo môžeme vložiť dovnútra? Do kompostéru patrí biologický odpad. Ten predstavuje pokosená tráva, popol z dreva, zhnité ovocie alebo opadané lístie. Opatrne s burinami, ich semená sa na kompost rozhodne nerozložia a mohli by ešte zhoršiť vašu aktuálnu situáciu v záhrade. Z domáceho bioodpadu tu patria zemiakové šupky, vysušené škrupiny od vajíčok, kávový odpad a dokonca čajové sáčky – pozor, tieto nesmú byť syntetické! Môžete vhodiť bylinky z čajového nálevu. Nepatria tu kosti – tie by mohli prilákať veľa škodcov, napríklad nepríjemné potkany.
Ak chceme biomase pomôcť v dozrievaní, vidly sú tým správnym riešením. Niekoľkokrát ročne jednoducho rozkladajúci sa materiál prehádžeme a tým ho prevzdušníme. Neľakajte sa prípadných dážďoviek alebo chrobákov, ktorých objavíte. Sú pri kompostovaní veľmi podstatní. Z času na čas ho môžeme aj poliať, no pozor na vytváranie plesní. Nič netreba preháňať.
Kam s kvalitným kompostom, ako ho použiť? V prvom rade je treba spomenúť ako vyzretý kompost vyzerá. Jeho štruktúra je hrudkovitá a vonia po zemine. Uplatnenie nájde v okrasnej aj úžitkovej záhrade či v kvetináčoch.