Mobilné domy sa využívajú najmä v západných častiach Európy a taktiež v Spojených štátoch amerických. Ľudia pochopili, že ide o veľmi rýchle a taktiež ekonomické riešenie bývania. V našich končinách síce tento trend ešte nenabral na takých obrátkach, no postupne môžeme aj u nás vidieť stále viac takýchto kúskov. Najčastejšie sú využívané ako víkendové chatky, záhradné domčeky alebo kôlne. Ak ste sa i vy rozhodli pre takéto riešenie, vedzte že nepotrebujete stavebné povolenie.
Mobilný dom nie je stavba
Ak by ste si takýto príbytok iba postavili na svoj pozemok, stavebné povolenie nepotrebujete. Zákon hovorí jasne, že za stavbu môžeme považovať len objekty, ktoré sú pevne spojené so zemou, teda inak povedané, majú základy. Mobilný dom ich jednoznačne nemá, a preto sa nemusíte zaoberať stavebným povolením.
Výnimka potvrdzuje pravidlo
Pokiaľ by ste sa rozhodli svoj nový prístrešok “odparkovať“ na vlastnom pozemku, samozrejme, nepotrebujete žiadne iné povolenia. Nikdy však nezaškodí, ak pre istotu zájdete na príslušný stavebný úrad, kde sa informujete o presnom postupe. Úradníci vám minimálne potvrdia, že stavebné povolenie nepotrebujete. Nie je na škodu, ak si toto ústne potvrdenie, vyžiadate aj písomne. Istota, je predsa len istota.
Niekedy sa môžete stretnúť aj so špekulovaním o tom, či ide, alebo nejde o stavbu. Ako sme spomenuli vyššie, pokiaľ objekt nie je pevne spojený so zemou, nejde o stavbu ako takú. V podstate hovoríme o podobnom princípe, ako by od vás niekto žiadal stavebné povolenie na odparkovaný karavan. Preto sa určite nenechajte odbiť.
Aj z „nestavby“ sa môže stať stavba
Jediný prípad, kedy by ste aj na mobilný dom potrebovali stavebné povolenie je, ak by ste sa ho rozhodli takpovediac prerobiť. Hovoríme napríklad o prípade prístavby. To je však samostatná téma. Ak bude tento dom na kolesách stáť samostatne, platí že stavebné povolenie
nepotrebujete.