Mor je nákazlivé infekčné ochorenie, ktoré spôsobujú baktérie. Možno si mnoho z vás myslí, že toto ochorenie patrí do minulosti a v dnešných časoch sa s ním už nestretneme. Omyl, aj v súčasnosti sa na zemeguli vyskytujú miesta, kde sa môžete touto chorobou infikovať.
Morové epidémie.
Mor sa v minulosti opakovane šíril naprieč Európou a Áziou. Prvé zmienky o ňom siahajú do čias Antiky – 430 rokov pred Kristom. Od tých čias sa táto epidémia vyskytla niekoľko krát. V rokoch 1347 až 1352 zabila takmer tretinu populácie v Európe (približne 25 miliónov ľudí). V polovici 16 – teho a 17 – teho storočia sa mor prehnal Európou opäť. Predpokladá sa, že počas morových epidémií zahynulo viac ako 200 miliónov ľudí.
Prenos na človeka
Mor sa na človeka prenáša od zvierat. Táto choroba sa najčastejšie vyskytuje u voľne žijúcich hlodavcov (potkany, myši,…). V súčasnej dobe, kedy sa proti hlodavcom rôzne bojuje, vytláčajú sa z husto obývaných miest. Preto sa toto ochorenie nešíri tak rýchlo ako v minulosti. Toto ochorenie, v minulosti tiež nazývané „čierna smrť“ sa na ľudí prenáša blchami, alebo všami, ktoré z infikovaných hlodavcov prejdú na človeka. Stačil jeden infikovaný hlodavec a parazity, ktoré na ňom žijú prenesú infekciu na ďalšie hlodavce a po ich smrti prejdú na človeka.
Druhy moru
Pôvodcom infekcie je baktéria yersinia pestis. Ide o vysoko infekčnú baktériu – stačí cca 100 vdýchnutí a môžete sa nakaziť pľúcnou formou moru. Tento typ je najinfekčnejší a môže sa prenášať z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou.
Septický – je zriedkavejší, baktériou je postihnuté krvné riečište.
Žľazový – takzvaný bubonický prejavuje sa opuchnutými uzlinami pod pazuchami alebo na krku.
Abortívny – prejavy ochorenia sú mierne. Mierne zvýšená teplota, mierny opuch uzlín.
Baktéria, ktorá mor spôsobuje dokáže v ľudskom organizme deaktivovať imunitný systém, ktorý proti nej začne bojovať. Keďže ho infekcia „vypne“ môže sa bez problémov šíriť v tele. Trvá 1 až 7 dní, kým sa prejavia prvé príznaky infikovania.