V rámci zerowaste, no nie len vďaka nemu sa na poli kozmetiky objavili nové produkty. Jedným z tých, ktoré zažívajú rozmach sú práve rastlinné oleje. Podľa ich zástancov by mali dokonca v priebehu niekoľkých rokov úplne vytlačiť klasické krémy, ktoré používali ešte naše staré mamy. Kde je teda pravda?
Nie je tak úplne pravda, že rastlinné oleje sú novodobým výmyslom. Faktom je, že ich používali už dávne civilizácie, napríklad takí Egypťania a iní. Ich účinok je o to väčší, že sa svojim biologickým prírodným zložením približujú kožnému mazu, ktorý produkuje naša tvár. Úlohou tohto produktu je chrániť nás, naše telo, zvonku. Vytvára akúsi bariéru.
V porovnaní s krémami sú koncentrovanejšie. Obsahujú prírodné látky, ktoré bývajú dobre znášané aj citlivými ženami a preto by mohli byť dobrou alternatívou ak máte problém s klasickými krémami. Ich cena je vyššia, ale vydržia tiež oveľa dlhšie. Pri správnom skladovaní vydrží väčšina prírodných produktov pol roka, niektoré dokonca viac.
Jedným z mýtov je, že na mastiacu sa pokožku nepatria žiadne pleťové prípravky. Pravdou však je, že v skutočnosti sú olejovité zložky viac ako vhodné. Viaceré z prírodných výrobkov pôsobia ako balzamy a dokonca dokážu aj vysušiť. Ako sme spomenuli vyššie, hlavnou úlohou mazu je ochrana a obrana pokožky. Olejovitými prípravkami jej dokážeme dodať nie len potrebné živiny, ale i vytvoriť ľahkú vzdušnú membránu. Póry sa tak už neupchávajú prebytočným sébom a tým pádom je problém s akné zmenšený až zažehnaný. Vyrovná sa aj Ph na koži a to je iba zlomok výhod.
Ak by sme chceli nazrieť aj do životného štýlu minimalizmu, tak sú väčšinou predávané v sklených obaloch, ktoré dokážeme znovu využiť alebo po vymytí zrecyklovať. Nezaberajú veľa miesta a netvoria plastový odpad. Ich uhlíková stopa môže byť na druhú stranu väčšia, hlavne pri exotickejších typoch, ktoré je potrebné k nám dovážať.