Svastika je jedným z najstarších symbolov vôbec. Svoju zlú povesť si vyslúžila potom, ako sa stala oficiálne spájaná s nacizmom. Jej skutočný význam, sa však nachádza niekde úplne inde. Prvé vyobrazenia pochádzajú ešte z piateho tisícročia pred našim letopočtom. Boli objavené na keramike z oblasti Iránu a Balkánu.
Ako tento symbol vznikol, nie je úplne jasné. Jednou z teórií je, že sa vyvinul z takzvaného slnečného kríža.
Náboženstvo
Hinduisti považujú tento symbol za jeden z najsvätejších. Je znakom pozitívneho myslenia a šťastia. Je používaná pri všetkých typoch slávností i obradov a jej vyobrazenia môžeme nájsť na oblečení, šperkoch, stenách chrámov, či na oltároch.
V tomto náboženstve sa používajú oba typy tohto symbolu, ako znázornenie boha Brahmy. Ľavotočivá predstavuje zánik vesmíru a pravotočivá presný opak, teda jeho vývoj.
Svastika je používaná aj v ďalšom svetovom náboženstve a to v Budhizme. Hlavným významom je reprezentovanie dharmi, ktorá predstavuje harmóniu a rovnováhu protikladov v celom vesmíre. Mnohokrát je považovaná taktiež za symbol samotného Budhu. Sochy, ktoré ho vyobrazujú, majú v niektorých chrámoch, na krku zavesené práve svastiku.
Svastika bola používaná dokonca aj v kresťanstve, aj keď iba okrajovo. bolo to v časoch prenasledovania kresťanov v Rímskej ríši. Používali ju namiesto znaku latinského, alebo gréckeho kríža. V neskorších časoch ju kresťania používali ako symbol víťazstva svojho pána nad smrťou.
Nacizmus
V západnej kultúre sa v súčasnosti tento symbol, spája asi najviac s nacizmom, pod pomenovaním hákový kríž. Národnosocialistická nemecká robotnícka strana, prijala pravotočivú svastiku, za svoj oficiálny symbol v roku 1920. Neoficiálne ju však používali už omnoho skôr. Za celkovou myšlienkou používania hákového kríža, stála teória, že sa jedná o starý árijský symbol. Jej typické vyobrazenie, bol pravotočivý, čierny hákový kríž v bielom kruhu a na červenom pozadí.